A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: libraries/meta_tags.php

Line Number: 115

Kuvöz: Prematüre doğan bebekleri kurtaran buluş | Patent, mucit, icat, buluş, buluşcu

İçerik ekle

Bizimle buluş yazıları, fotoğrafları ve videoları paylaşarak dibi delik kupa, kömürlü ütü, pipet ve kesekağıdı kazanabilirsiniz.

patent müzesi içerik ekle

Kuvöz: Prematüre doğan bebekleri kurtaran buluş

Kuvöz: Prematüre doğan bebekleri kurtaran buluş
  • Ziyaretçi Sayısı: 6883
  • Ekleyen: alper

Prematüre doğan bebekler için kuvözden önce, tıbbi amaçlı olarak "civcivler için bir tür kuvöz sayılabilecek kuluçka makineleri" kullanılıyordu. Kuvözü Stephane Tarnier icat etti, patentini de 1880'de tasarımcısı zoolog Odile Martin aldı.
1824'te İngiltere Kraliçesi Victoria'ya beş yaşında ve henüz prenses iken bir kuluçka makinesinde yumurtadan çıkmış civcivler hediye edildi. Yapay kuluçkalama yönteminin bu kraliyet tanıtımı, doğum uzmnı Stephane Tarnier'nin prematüre doğmuş bebekler için kuvöz kullanmayı akıl etmesinden elli yıl önce gerçekleşmişti.
Tarnier, 1850'de tıp eğitimini tamamladı ve hekimliğe başlamadan önce, doğum konusunda deneyim kazanmak için Paris'teki Maternite Doğum Hastanesi'de pek çok kadının doğum esnasında ölümüne neden olan loğusa humması üzerine yaptığı inceleme, onu doğum uzmanı olmaya yöneltti ve 1867'de hastanenin başhekimi oldu.
Tarnier, 1878'de Paris'teki hayvanat bahçesinin müdürü Odile Martin'i ziyarete gittiği bir gün, tropik kuşları yumurtadan çıkarmak için kullanılan kuluçka makinesini gördü. Tarnier, bu düzeneği bebeklerde kullanmak üzere özere ödünç istedi. 9 Nisan 1880'de Martin, "Farklı amaçlar için kullanılmak üzere kuluçka makinesinde yenilikler" ile ilgili patent başvurusu yaptı.
Tarnier, Maternite Hastanesi'nde bu kuvözü kullanmaya başlayınca, hastanede düşük kiloda doğan bebeklerdeki ölüm oranı neredeyse yarı yarıya düştü. 1873'te onun himayesinde Pierre Budin, prematüre bebekler için dünyanın ilk bakım ünitesini kurdu.

Fotoğraflar

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yazılmamış. İlk yorumu sen yaz.

Yorum Yaz

Ad-Soyad:

E-Posta:


facebook hesabınız ile yorum yazmak için tıklayınız.
facebook hesabınızdan çıkmak için tıklayınız.

Yorum:

Friendfeed Yorumları

Bu içeriğe henüz yorum yazılmamış.

Diğer Buluşlar

Tarlaya Gelen SüpeRobot

Erzurum'un Uzundere ilçesinde Mustafa Karasungur, çiftçilerin korkulu rüyası olan yabani hayvanların bahçe ve tarlalara girmesini önlemek için yaptığı ve geceleri yabani hayvanların bahçe ya ...

Işığın dansı

ABD'de bilimadamları, ışığın hareketini görüntüleyebilen bir kamera geliştirdi.Massachusetts Institute of Technology'den (MIT) bilimadamları, kameranın saniyede bir trilyon kare ...

Bombanın Başlangıcı

Bomba çok eskiden bulunmuş bir silahtır.Romalıların bomba kullandığı biliniyor. Bombayı, düzenli ordular içinde, ilk kez kullanan ise, Fransızlar olmuştur (1427). İkinci Viyana ...

Robotlara Yumuşak Bir Dokunuş Vermek İçin “Dondurulmuş Duman”

Artık günümüzde; robotlar bulmacalar çözüp, ameliyatlar gerçekleştirebilmekte hatta hasta bakıcıların yerlerini alabilmektedirler. Fakat robotlardan patates cipsini bile kırmadan ...