A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: libraries/meta_tags.php

Line Number: 115

Klima | Patent, mucit, icat, buluş, buluşcu

İçerik ekle

Bizimle buluş yazıları, fotoğrafları ve videoları paylaşarak dibi delik kupa, kömürlü ütü, pipet ve kesekağıdı kazanabilirsiniz.

patent müzesi içerik ekle

Klima

Klima
  • Ipc Kodu: http://friendfeed.com/patentmuzesi/5ff503da/klima

  • Patent No: US 1,085,971

  • Mucidi: Willis H. Carrier

  • patent Klima tam metin
  • Ziyaretçi Sayısı: 9302

Klima artık tüm dünyada evlerin ve otomobillerin vazgeçilmez parçası oldu. Oysa klima, icadından sonra yıllar boyunca sadece fabrikalarda ısı, toz ve nem denetimi amacıyla kullanılmıştı.


Willis H. Carrier (ABD) Cornell Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra çalışmaya başladığı Buffalo Forge Company'de ilk projelerinden biri olarak ısıtma bobinlerinden oluşan bir sistemden geçirildiğinde havanın ne kadar ısı soğurabileceğini belirledi ve bulguları şirketin ısınma giderlerinde binlerce dolar tasarruf sağladı.


Willis H Carrier 17 Temmuz 1902'de Sackett-Wilhelms Litheographing & Publishin adlı matbaa şirketinin, ısı ve nem değişimlerin yüzünden kağıdın genleşmesi ve büzüşmesi sonucu baskı sürecinde renklerin donuklaşmaı gibi sorunlar yaşadığı için, dünyanın ilk klimasının (30 tonluk bir makina) tasarımını tamamladı.


Carrier, icadını geliştirmeyi sürdürdü ve iki yıl sonra 16 Eylül 1904'te su püskürtmeli ilk klima sistemi olan "havayı işlemden geçiren aygıt" için patent başvurusu yaptı ve patenti 1906'da aldı.

Fotoğraflar

Yorumlar

  • Carrier. Klimanın babası buymuş demekki...\nMükemmel bir buluş olduğunun farkındayım. Soğutucu akışkan olarak R12 Kullandıklarını ve zehirleyici bir gaz olduğu için koruma açısından sorun çıktığını biliyorum. Bu sebepten dolayı oluyor ya zaten CFC HCFC ve Butane gazlar çıkmaya başlıyor.\nToshiba klima Tercihim olurdu her zaman.
    Aydın | 18 10 2011 - 04:33 am

Yorum Yaz

Ad-Soyad:

E-Posta:


facebook hesabınız ile yorum yazmak için tıklayınız.
facebook hesabınızdan çıkmak için tıklayınız.

Yorum:

Friendfeed Yorumları

Bu içeriğe henüz yorum yazılmamış.

Diğer Buluşlar

Yapay El (Stark El)

Mark Stark tarafından geliştirilmiş olan bu el, eli olmayan engelliler için tasarlanmıştır. Maliyeti yüksek mekanik ellerle kıyaslandığında basit yapısı ve yüksek kullanışlılık oranı ile ...

Kırılmayan Ampul

Evinizde mutlaka ampul patlamış ya da kırılmış olabilir ama artık o devir kapanıyor. Hem görünümü hem de kullanımı açısından çok güzel bir tasarım olan bu ampuller dış yüzeyindeki plastik ...

Elektrikli Araba

Elektrikli araba dünyada ilk kez 1884 yılında Thomas Parker tarafından icat edilmiştir. Son zamanlarda otomobiller için alternatif enerji olarak elektrik enerjisi kullanılıyor.Ne zaman ...

Tarlaya Gelen SüpeRobot

Erzurum'un Uzundere ilçesinde Mustafa Karasungur, çiftçilerin korkulu rüyası olan yabani hayvanların bahçe ve tarlalara girmesini önlemek için yaptığı ve geceleri yabani hayvanların bahçe ya ...