A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: libraries/meta_tags.php

Line Number: 115

Işığın dansı | Patent, mucit, icat, buluş, buluşcu

İçerik ekle

Bizimle buluş yazıları, fotoğrafları ve videoları paylaşarak dibi delik kupa, kömürlü ütü, pipet ve kesekağıdı kazanabilirsiniz.

patent müzesi içerik ekle

Işığın dansı

  • Ziyaretçi Sayısı: 3829
  • Ekleyen: deadther

ABD'de bilimadamları, ışığın hareketini görüntüleyebilen bir kamera geliştirdi.Massachusetts Institute of Technology'den (MIT) bilimadamları, kameranın saniyede bir trilyon kare görüntü kaydedebildiğini açıkladı.

Halihazırda kullanılan en gelişmiş kamera, saniyede bir milyon kare görüntü kaydedebiliyor.
Kameranın çok hızlı süreçleri anlamak için kullanılabileceğini söyleyen bilimadamları, kamerayı ışık titreşimlerinden verileri okumak için kullanılan "ışın tüpü" adlı cihazı geliştirerek ortaya çıkardıklarını belirtti.

Kamera, her seferinde ince bir yatay çizgi tarayan geleneksel katot ışınlı televizyon tüplerindekine benzer bir biçimde çalışıyor.

Her bir görüntü, sadece bir tarama çizgisine denk düştüğünden tek bir kare için yüzlerce taramanın yapılması gerekiyor.

Bilimadamları, nesnenin farklı bir tarama çizgisini kaydetmek için aynalarla kameranın görüş alanını değiştirip her bir çekimi tekrarlayarak bu süreci sağladı.

Hareketli bir resim yaratmak amacıyla sahneyi aydınlatmak için saniyenin 13 milyarda birinde patlayan lazer sinyal kullanan bilimadamları, bu sinyallerin ışığın hareketini kaydedebilen ışın tüpünü harekete geçirdiğini söyledi.

Her bir sinyalin birbirinin eşi olması için lazer ve kamera, senkronize edildi. Tarama çizgileri bir araya getirildiğinde aynı anda çekilmiş gibi görünüyorlar. Ancak kameranın bir saniye süren süreci göstermek için yeterli sayıda kare çekmesi yaklaşık bir saat sürüyor.

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yazılmamış. İlk yorumu sen yaz.

Yorum Yaz

Ad-Soyad:

E-Posta:


facebook hesabınız ile yorum yazmak için tıklayınız.
facebook hesabınızdan çıkmak için tıklayınız.

Yorum:

Friendfeed Yorumları

Bu içeriğe henüz yorum yazılmamış.

Diğer Buluşlar

Tarlaya Gelen SüpeRobot

Erzurum'un Uzundere ilçesinde Mustafa Karasungur, çiftçilerin korkulu rüyası olan yabani hayvanların bahçe ve tarlalara girmesini önlemek için yaptığı ve geceleri yabani hayvanların bahçe ya ...

Bombanın Başlangıcı

Bomba çok eskiden bulunmuş bir silahtır.Romalıların bomba kullandığı biliniyor. Bombayı, düzenli ordular içinde, ilk kez kullanan ise, Fransızlar olmuştur (1427). İkinci Viyana ...

Robotlara Yumuşak Bir Dokunuş Vermek İçin “Dondurulmuş Duman”

Artık günümüzde; robotlar bulmacalar çözüp, ameliyatlar gerçekleştirebilmekte hatta hasta bakıcıların yerlerini alabilmektedirler. Fakat robotlardan patates cipsini bile kırmadan ...

Denizaltı

Denizaltı tasarımı ilk kez 1578'de matematikçi William Bourne tarafından geliştirildi. Bourne bu tasarımını hiç beğenmedi, fakat 40 yıl sonra Cornelius Drebbel buna çok benzer bir denizaltı ...