A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: libraries/meta_tags.php

Line Number: 115

Dikiş Makinesi | Patent, mucit, icat, buluş, buluşcu

İçerik ekle

Bizimle buluş yazıları, fotoğrafları ve videoları paylaşarak dibi delik kupa, kömürlü ütü, pipet ve kesekağıdı kazanabilirsiniz.

patent müzesi içerik ekle

Dikiş Makinesi

Dikiş Makinesi
  • Ipc Kodu: D05B 1/00 (20060101),D05B 85/00 (20060101)

  • Patent No: 16,436

  • Mucidi: Elias Howe

  • patent Dikiş Makinesi tam metin
  • Ziyaretçi Sayısı: 9155

Dikiş Makinesinin mucidi olarak kimin adının verilmesi gerektiği meselesi biraz karışık; ancak, ilk makineler yalnızca zincir dikiş yapabiliyordu. Mekik (çift) dikişli makineler için ilk patent, geniş ailelerin geçimine kakıda bulunmak için dikiş dikmeye başlayan karısını izlerken esinlenen Elias Howe, Jr'a (ABD) 10 Eylül 1846'da verildi. Howe Amerikalı bir üretici bulamadıysa da, İngiletere'ye gönderdiği kardeşi Amasa, üretim haklarını orada William Thomas adlı bir korse üreticisine sattı. Makinesini Thomas'ın taleplerine uyarlamak için Londra'ya giden Elias, daha sonra aralarında anlaşmazlık çıkınca 1849'da beş parasız ABD'ye döndü ve kısa süre sonra birkaç kişi tarafından fikrinin kopyalandığını fark etti. Taklit makinelerden birini tamir etmesi istenmiş olan ve bunu geliştirebileceğini düşünen Isaac Merritt Singer de (ABD) onlar arasındaydı.

Howe patent ihlali için dava açtı ve 1854'te davalar lehine sonuçlandı. Mahkeme Singer'in Howe'a telif ödemesi gerektiğine karar verdi; Howe daha sonraları ABD'nin en zengin 4. adamı olacaktı.

Fotoğraflar

Yorumlar

  • en cok gelisen ve pratiklesen buluslardan biri
    Melike Senol | 01 07 2010 - 04:32 am

Yorum Yaz

Ad-Soyad:

E-Posta:


facebook hesabınız ile yorum yazmak için tıklayınız.
facebook hesabınızdan çıkmak için tıklayınız.

Yorum:

Friendfeed Yorumları

Bu içeriğe henüz yorum yazılmamış.

Diğer Buluşlar

Kıyafetleri giymeden deneme

New York’taki Bloomingdales dükkanında yeni bir teknoloji test ediliyor. Müşteriler aynanın önüne geçip istedikleri giysinin üzerlerinde nasıl durduğunu görebiliyorlar. Kıyafet denemeyi bir ...

Pipet

Marvin C. Stone'nun bulduğu kağıt pipet o güne kadar kullanılan çavdar bitkisinin sapından üretilen ve aynı amaçla kullanılan kamışların yerini aldı.
İlk yaptığı pipeti, bir kağıt ...